Sigtunabandet Nocean går på turné med sin musikalisk föreställning: - Innan Covid-19 ens fanns så började vi fundera på hur vi kunde tänka utanför boxen med vilka scener vi skulle spela på. Samt vilken riktning vi ville åt - så då landade vi i att vi ville göra filmisk metal med livekonserter på teaterscener, berättar sångerskan Hanna Olsson.
Nocean har flera bandmedlemmar från Sigtuna, bland annat sångerskan Hanna Olsson som bor på Wenngarn. Bandets tredje album är ett ”konceptalbum i gotisk stil och med en fiktiv berättelse om sorg. Musiken är modern metal med filmiska/symfoniska och progressiva inslag. Animerad film integreras med musiken i liveshowen som är bokad på svenska teaterscener i höst och vinter”, uppger bandet i ett mail till märsta.nu
Man ha bokat in sig på spelningar i Stockholm, Hudiksvall, Sundsvall och Nyköping. – Metal brukar inte spelas för sittande publik, men vi vill göra så. Biljetterna säljer jättebra redan vilket känns sjukt kul. Häftigast blir kanske Sundsvalls stora teater i februari, säger Hanna Olsson.
Bandets internationella följare kommer att kunna se en digital konsert i 360 grader, meddelar Nocean.
Märstafolket På torsdagseftermiddagen besökte märsta.nu Midgårdsbadet och träffade Emilio, 18 år, som är en av sommarjobbarna på anläggningen. Han trivs med arbetet och uppskattar både tempot och gemenskapen med kollegorna.
Kulturnyheter Magiska universitet, varulvar i Gamla stan och vänskap i livets allvar – Märsta bibliotek tipsar om tre ungdomsböcker som passar perfekt för sommarens lediga dagar.
Nöjesnyheter Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kulturnyheter Mynt som hittats på Visingsö 2024 kan vara äldre än de mynt som från sen Vikingatid och tidig medeltid som grävts fram runt om i Sigtuna kommun.
Nöjesnyheter Fredagen den 6 juni släppte rapparen VC Barre sin nya singel Sexy Mr Bean tillsammans med producentduon Pablo Paz och takenoelz från NBLNATION. Låten är deras andra gemensamma projekt efter framgången med Soldat under 2023.
Kulturnyheter Sommaren 1945 anlände 600 unga kvinnor till Sigtuna. De var magra, många var sjuka, och de bar på erfarenheter som få ens kan föreställa sig.
Kulturnyheter Sigtunastiftelsen är en av initiativtagarna till det nyinstiftade Se människan-priset, som ska belöna röster i det offentliga samtalet som präglas av värdighet, bildning och ett starkt fokus på människovärde. Priset delas ut för första gången under Bokmässan i Göteborg i september.
Nöjesnyheter Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Nöjesnyheter På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Nöjesnyheter På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.