Shahryar Khan Babar från Valsta vann under lördagen internationella tävlingen Sedan Grand Prix och vann juniorklassen i Mens Physique: - Jag förberedde mig sen i början av januari och det resulterade i en förstaplats, det känns overkligt bra, säger han till märsta.nu.
Shahryar Khan Babar är 22 år gammal och bor i Valsta. Han har tränat sedan han var 16 år gammal, han har tidigare spelat fotboll och tränat kampsport men kände att det inte var något för honom, istället blev det Mens Physique, alltså bodybuilding. – Allt började med att jag gick på diet 2016 och efter fem strikta månader valde jag att prova på att tävla i Tyngre Classic.
Utbildat sig till PT Han vann två guld i sin första tävling, både i junior och seniorklassen. Sedan dess har han varit på dieter i princip var sjätte månad för att trimma sin kropp till tävlingsform. Han har under åren även utbildat sig till personlig tränare, både för att hjälpa sig själv men även andra som vill komma i form eller inspirera andra inom träningen. – Man får också större perspektiv och förståelse för hur kroppens och träningens funktion fungerar, säger Shahryar Khan Babar.
Guld i juniorklassen Shahryar Khan Babar tränar på SATS i Märsta och på lördagen var han i Malmö för att vara med i Sweden Grand Prix som är landets främsta tävling och även har internationella deltagare. Förberedelser i sex månader resulterade i guld i juniorklassen: – Det känns overkligt bra.
Handboll Skånelas Clara Pettersson Bergsten är klar för SHE-tvåan Skuru: - Vi är både stolta och glada för Claras skull och önskar henne stort lycka till och tackar för dina insatser i den röda tröjan, skriver Skånela på sin hemsida.
Fotboll Inom några veckor startar fotbollssäsongen igen och som det ser ut idag så kommer det inte att bli seriespel för ungdomar födda 2004 och tidigare.
Handboll Ett revanschlystet Skånela svarade för en magnifik insats mot tvåan Karlskrona och vann med fem bollar: - Idag ville Skånelas herrar spela handboll och inte dataspel, sa Jimmy Karlsson, tränare.
Handboll - Våra spelare vill hellre sitta hemma och spela tv-spel, dundrade skånelatränaren Jimmy Karlsson efter att Skånela förlorat hemma mot Torslanda.
Handboll Jimmy Karlsson kvarstår i Skånela IF: - Jag trivs jättebra i klubben och med killarna i laget så jag ser fram emot två säsonger till, säger Karlsson i ett uttalande.
Fotboll Förre märstabon Malin Broberg har tagits ut till landslaget i Futsal: - Det är en ära att bli kallad till landslaget, säger Malin till märsta.nu