Bolåneinstititutet SBAB förutspår att villapriserna ökar under året.
På många orter i länet rådet det brist på objekt inom villamarknaden vilket kan reda till att priserna går upp i år uppger SBAB i ett pressmeddelande. märsta.nu rapporterade även nyligen att läget i kommunen är att det är färre objekt ute till försäljning och att det nu är mer och mer säljarnas marknad. – Prognosen sträcker sig från oförändrade priser till stigande. Något fler tror på stigande priser, framför allt vad gäller villor. Marknaden har vaknat till liv igen och får skjuts av ett lågt utbud lokalt, säger Claudia Wörmann, boendeekonom på SBAB.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.