Foto: SAS

SAS-plan bombhotades

Ett plan som skulle lyfta från Arlanda under morgonen bombhotades rapporterar Aftonbladet.

Ett SAS-plan som skulle lyfta 11.15 från Arlanda till London bombhotades skriver Aftonbladet.
– Samtalet spelades in och spårades och verkade komma utifrån, alltså inte från Sverige, säger Fredrik Ermin, vakthavande befäl för polisen på Arlanda, till tidningen.

Flighten ställdes in av SAS på grund av det. Det hamnade i vänteläge och man avvaktade vad som hände uppger Ermin.
– Eftersom flygpersonal inte får jobba hur länge som helst var man tvungen att byta personal, det var nog därför flyget ställdes in till slut, säger Fredrik Ermin.

Alla resenärer fick hjälp att boka om och ingen annan trafik påverkades.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.