Jorge Castro, marknadschef på ABS Wheels. Foto: Pressbild/ABS Wheels

SAS i samarbete med lokalt däckföretag

SAS och lokala däckföretaget ABS Wheels har inlett ett samarbete som innebär att man får poäng om man handlar däck via SAS Eurobonus.

Drygt 400 intjänade poäng till SAS Eurobonus om man handlar däck av ABS Wheels i Arlandastad. I ett pressmeddelande skriver ABS Wheels att man är glada att vara med i programmet bland anslutna butiker som Cdon, Apple och Gymgrossisten.
– Däck och fälgar är en sällanköpvara och det här passar perfekt in på den målgruppen som vill samla en slant innan avresa, uppger Jorge Castro, Marknadsansvarig på ABS Wheels

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.