Med start 30:e juni kommer SAS att flyga mellan Arlanda och Libanons huvudstad Beirut: - Vi ser en ökad efterfrågan på resor till Beirut från Skandinavien och det är glädjande att vi nu kan erbjuda en attraktiv tidtabell för våra resenärer från Arlanda.
Två gånger i veckan från och med 30:e juni kommer SAS att flygga mellan Arlanda-Beirut. Beirut anses vara en populär destination får Sverige och Skandinavien och har ökat kraftigt bland resenärer från Stockholm de senaste tre åren. De flesta som reser till Beirut får Sverige är privatresenärer som ska besöka släkt och vänner. Men turismen är på frammarsch i Libanon: – Vi ser en ökad efterfrågan på resor till Beirut från Skandinavien och det är glädjande att vi nu kan erbjuda en attraktiv tidtabell för våra resenärer från Arlanda. Beirut är ett spännande semestermål samtidigt som många i Skandinavien också har en anknytning till regionen, säger Karl Sandlund, EVP Commercial, SAS.
Swedavia välkomnar etableringen som gör att trafiken mellan Sverige och Beirut förbättras. Planen som kommer trafikera sträckan är en Airbus 320neo och Boeing 737-800. Klimatfrågan är viktig enligt SAS och man arbetar för att förnya och uppgradera flottan i syfte att minska bränsleförbrukning och därmed utsläppen. – Att ställa om till ett mer hållbart resande är avgörande för flyget, och SAS målsättning är att minska koldioxidutsläppen med 25 procent till år 2030. Det sker främst genom en modernisering av flottan och en ökad andel biobränslen, uppger Karl Sandlund på SAS.
Partner Den digitala transformationen har förändrat arbetslandskapet i Sigtuna kommun i grunden. För många invånare i Märsta, som tidigare dagligen pendlat mot Stockholm City eller Arlanda, har hemmakontoret blivit den primära arbetsplatsen.
Näringsliv En ny rapport från Mälardalsrådet visar att planerade infrastruktursatsningar i Stockholm–Mälarregionen kan ge samhällsnyttor på totalt 222 miljarder kronor. Enligt rapporten beräknas 12,7 miljarder kronor av nyttorna tillfalla Uppsala län.
Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.
Näringsliv Pontus Group, som bland annat driver American Express Lounge på Arlanda, har tecknat ett nytt tioårigt avtal med Menigo. Avtalet gäller mellan 2026 och 2036.
Näringsliv Slottsbryggeriet på Rosersbergs Slottshotell har öppnat igen med nya bryggmästare. Bakom satsningen står ett team med koppling till Sigtuna Maltkultur.
Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.
Partner En soffa kan se perfekt ut i butiken och ändå kännas fel hemma. Ofta handlar det inte om färgen eller stilen, utan om hur kroppen faktiskt får stöd när du sitter.
Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.
Näringsliv Statliga Swedavia redovisar ett positivt resultat före skatt på 20 miljoner kronor för helåret 2025. Det framgår av bolagets bokslutskommuniké.
Näringsliv Allt fler lokaler står tomma i köpcentrum runt om i Stockholms län. Även i Märsta centrum har flera verksamheter lämnat, i en utveckling som speglar en bredare trend i regionen.
Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.
Partner Glasväggar för inomhusbruk är en lösning som delar av rum samtidigt som ljusflödet behålls genom bostaden. Du skapar en tydlig rumsindelning med hög ljudisolering utan att stänga in ytorna, vilket gör dem perfekta för hemmakontor eller sovalkover.
Näringsliv Från och med 1 februari 2026 är DSV och Schenker formellt integrerade i Sverige. Sammanslagningen följer på fusionen den 30 april 2025 och innebär att DSV nu kan erbjuda ett heltäckande transport- och logistiknätverk på den svenska marknaden.