Foto: Jamshid Jamshidi

Sarajlija sänkte Palestinska-Oavgjort för RIK

Märsta inledde Division 4-säsongen på bästa sätt med seger borta mot Pelstinska. Rosersbergs IK spelade 0-0 mot Rådmansö.

Division 4 inleddes på söndagen för Märsta IK och Rosersberg. Märsta IK tog sig an Palestinska borta i Uppsala. En match som MIK rivstartade i med mål redan efter 7:e minuter genom Kevin Sarajlija. Sarajlija ökade på till 2-0 i 30:e minuten vilket också blev slutresultatet. Märsta IK gör en nysatsning i Division 4 med ett par spelare från FC Arlanda som just Sarajlija och även Roy Zeinou.

För Rosersbergs Ik slutade debuten i Divison 4 med en mållös historia mot Rådmansö. RIK har varvat med spelare från runt om i kommunen, många med förflutet i Märsta IK där Munter, Levén, ”Mulle” Lindberg och Rasmus Edin är kvar för andra säsongen. Levén är dock inne på sin femte säsong i RIK-tröjan.

Närmast väntar derby mellan MIK och RIK på Midgårdsvallen söndag 27:e juni.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål