Foto: Instagram/The Mighty ride

Sam och Valentin cyklar jorden runt

Märstaborna Valentin och Sam kommer efter nyår att börja sin resa med att cykla runt jorden (!) - De senaste två åren har vi fyllt på reskassan, köpt utrustning så som cyklar, tält, sovsäckar, cykelväskor osv, berättar duon i mail till märsta.nu

Sam och Valentin cyklade från Kiruna till Malmö under sommaren, en sträcka på 200 mil. Nu väntar ett ännu större äventyr. De ska efter nyår cykla runt jorden. Planen är att börja i Sverige och ta färjan över till Baltikum, sen ska de fortsätta söderut genom Central-Östeuropa, genom Balkan, Turkiet, Kaukasus, Iran, Centralasien. Nyåret 2021 blir i Kina om planerna håller. Sen ska dom trampa sig igenom Sydostasien och ner till Australien, efter Melbourne ska de ta sig över till Nya Zeeland. Därefter blir nästa kontinent Sydamerika, Afrika och upp via Spanien till Europa och hem mot Sverige.
– Den svåraste utmaningen hittills har varit den mentala omställningen på en helt ny livsstil där man aldrig vet på morgonen vilka svårigheter eller roliga upplevelser som väntar tills vi slår upp tältet på kvällen igen. Många undrar ifall vi inte är rädda för att råka illa ut i vissa länder men andra cyklisters erfarenhet är att folk runt om i världen är trevliga och hjälpsamma, säger de båda i mail till märsta.nu

Det som oroar dem är att cykla i extrema väderförhållanden, som hetta eller vinter.
– Man får inte underskatta den fysiska utmaningen. Trots att Sam har gjort tre Vätternrundor och jag är långdistanslöpare behöver vi mycket mer vila än vi faktiskt tror. Men resan handlar i första hand om att möta nya kulturer och se fina landskap. Vi kommer att ta en paus från cyklingen i några dagar/veckor när vi känner att vi börjar bränna ut oss, säger Valentin.

Men de kommer även att kombinera nöje med nytta, under hela resan kommer dem att samla in pengar till SOS Barnbyar som arbetar för föräldrarlösa barns rättigheter.
– Varje donation går oavkortat till de behövande. På det sättet vill vi inte bara utforska världen utan även göra den lite bättre. Det känns tungt att lämna Märsta där vi har trivts mycket bra men om allt går enligt planerna kommer vi tillbaka med några tusen mil i ryggen, säger Valentin.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.