Trygghetscentret ligger i Märsta CentrumFoto: Sigtuna kommun
Säkerhetsstrateg flyttar in på Trygghetscentret
Trygghetscentret i Märsta Centrum får förstärkning i form av en säkerhetsstrateg som främst ska jobba med den civila beredskapen i kommunen.
Trygghetscentret som startade upp i Märsta Centrum i vintras växer med en säkerhetsstrateg med fokus på civila beredskapen med inrikting på brottsprevention, alltså att förhindra brott. – Vi har också flera planer på hur vi kan utveckla och stärka vår roll, till exempel som lednings- och sambandscentral vid det planerade digitala trygghetsprojektet i Valsta efter sommaren, säger Thomas Mileborn, trygghetschef i Sigtuna kommun, till kommunens facebooksida.
Enligt Sigtuna kommun ökar antalet besökare till Trygghetscentret och verksamheten innehåller representanter för säkerhetspersonal, polis, räddningstjänst, budget- och skuldrådgivare samt tillståndsenheten för alkohol- och tobak.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.