Så vill SD använda sitt inflytande

Sverigedemokraterna avser kartlägga kostnader för flyktingmottagande i kommunerna om de får delta i kommunledningarna.

I samband med en pressträff berättade partisekreterare Richard Jomshof och partiombudsman Michael Rubbestad om hur Sverigedemokraterna avser styra kommuner där de får vara en del av kommunledningarna. SD väntas få vara vågmästare i 155 av landets 290 kommuner. Partiet är redan vågmästare idag i Sigtuna kommun men i praktiken neutraliserade då det finns en kommunledning som samlat 25 av 51 mandat.

Jomshof slog fast att man även ska utbilda sina medlemmar som väntas få plats i ledande kommunala presidier. Han konstaterade att partiet växt snabbt och nu i antalet medlemmar är tredje största parti i landet.

Bland frågorna de ska driva lokalt är att kartlägga kommunens direkta kostnader för flyktingmottagning, det ska skapas ett mångkulturellt konto för den saken. Man ska driva frågor om kameraövervakning, jobba för att det ska finnas skolhälsa och kurator i varje skola och bevara kulturarvet.

just nu: Trafikolycka norr om Sigtuna

Blåljus En trafikolycka med flera fordon har inträffat på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan har skett på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkar trafiken i båda riktningarna.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.