Det råder värmebölja i kommunen och för den som funderar på ett svalkande dopp så finns det gott om strandbad.
Det har varit kring 30 grader varmt flera dagar i sträck och hettan håller i sig någon vecka. På onsdag ska det bli svalare, strax över 20 grader, men sen är det över 25 grader igen ända fram till tisdag nästa vecka. För den som vill ta ett svalkande dopp så finns det flera strandbad som kommunen kontrollerar vattenkvalitet samt tar temperatur på.
Samtliga fyra strandbad; Munkholmen, Rosersbergsbadet, Sjudargården och Steningebadet har tjänligt vatten. Varmast var det vid Steningebadet, 22,1 enligt kommunens siffror. Sigtuna kommun mäter tempen en gång i veckan och senaste mättillfället var 23:e juni. Det har varit några dagar av högsommarvärmen sedan dess och det lär vara varmare än uppmätta temperaturer i skrivande stund.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.