Foto: Jamshid Jamshidi

Så slår coronakrisen till mot hotell och restauranger

En färsk rapport från WSP visar hur drabbat Sigtuna kommun är drabbat inom hotell- och restaurangbranschen.

Sigtuna är långt ifrån den kommun som är värst drabbat av coronkrisen, den totala sysselsättningen inom hotell- och restaurangnäring i kommunen i relation till den totala sysselsättning är 7,9 procent (siffror från 2018 enligt WSP). Antalet anställda inom branschen är nästan 2500 personer, vilket är landets åttonde högsta siffra. Men procentuellt sett är hotell- och restaurangbranschen viktigare för långt fler kommuner.

Exempelvis i Visby där mer än var tredje är sysselsatt i branschen i stadskärnan. Den kommun som är mest beroende av branschen är Strömstad med var fjärde anställd inom hotell- och restaurang. I Stockholms län är det större andel sysselsatta inom branschen i Järfälla, Täby och Värmdö.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.