Så skämtades det i kommunen: Ingen staty för Holst, slutfiskat i Mälaren, Beachclub i Hamnplanen och ny fotbollsarena
Guldstatyn över Olov Holst var ett aprilskämt som ni säkert anade, märsta.nu har en tradition att skämta vid 1:a april vilket varit uppskattat bland läsare.
märsta.nu:s årliga aprilskämt handlade om att resa en guldstaty av kommunalrådet Olov Holst. Holst skulle enligt storyn ha så mycket pengar över i budgetarbetet att han kunde resa statyn för att visa sin oöverträfflighet och dessutom finansiera kommunens alla verksamheter. Men så var alltså inte fallet.
Andra skämt i kommunen var att Sigtuna stadshotell köpt Hamnplanen i Sigtuna för att bygga beachclub, restaurang, dansgolv och bar. Dessutom skulle den vara för enbart medlemmar i år och först nästa år för allmänheten. Fotbollsklubben Sigtuna City skulle få en inomhusarena på gamla Sigtuna Ip med plats för 3000 åskådare. Sigtuna Fiskevårdsförening gick ut med nyheten om att man inte får fiska i Mälaren under 2022
Kultur & Nöje Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kultur & Nöje Midsommar är på gång. Vädret ser ut att bjuda på 18 grader och växlande molnighet. Här kan du se vart det finns en stång att dansa kring.
Kultur & Nöje Fredagen den 6 juni släppte rapparen VC Barre sin nya singel Sexy Mr Bean tillsammans med producentduon Pablo Paz och takenoelz från NBLNATION. Låten är deras andra gemensamma projekt efter framgången med Soldat under 2023.
Kultur & Nöje Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Kultur & Nöje På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Kultur & Nöje På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Kultur & Nöje Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.
Kultur & Nöje Den 5 juni är det dags för säsongens första Steninge Motorträff vid Stenladan i Steninge. Det blir fjärde året i rad som motorentusiaster från hela regionen samlas för att visa upp sina fordon och träffa likasinnade.
Kultur & Nöje Minigolfbanan vid strandpromenaden i Sigtuna har öppnat för säsongen. Under helgen lockade det soliga vädret många besökare till premiären.
Kultur & Nöje Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.
Kultur & Nöje Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Kultur & Nöje Tant brun är kända för att ha en av länets bästa semlor. Man ställde också upp i semmeltest, men man hamnade inte på topplistan detta år.