Projektledaren Amir Amin och delprojektledarna Annika Nordgren och Daniel Espinoza.Foto: Pressbild/Maria Hinas
Så ska fler nyanlända komma i arbete
Etableringslyftet breddas och inkluderar även Upplands-Väsby och Sollentuna: - Efter en tid av planering och förberedelser är drygt 40 personer inskrivna och i full gång med introduktionen, säger Amir Amin, projektledare för Etableringslyftet i Sigtuna kommun.
Etableringslyftet ska hjälpa nyanlända in på arbetsmarknaden. Nu har Sigtuna, Upplands-Väsby och Sollentuna gjort gemensam sak och öppnat upp sina nya lokaler. – Tillsammans med regionens arbetsgivare skapar vi en dynamisk arbetsmarknad där vi tar tillvara de nyanländas kompetens och ger fler möjlighet att snabbt komma ut i arbetslivet, berättar Amir Amin, övergripande projektledare för Etableringslyftet i Sigtuna kommun.
Matchar mot branscher Nyanlända kommer att matchas mot arbetsgivare och det finns även coacher som kan skräddarsy yrkesintroduktion och språkstöd för en specifik arbetsmarknad. Etableringslyftet för dialog med arbetsgivare inom olika branscher som bland annat lager, städ, kök och butik. Man har också fått stöd från Europeiska etableringsfonden som går in med 30 miljoner kronor på tre års tid vilket motsvarar 65 procent av budgeten. Projektet ska pågå i tre år och lokalerna ligger på Turebergsvägen 1B där sex jobbcoacher och tre språkstödjare finns.
Nyheter Boende på landsbygden, främst Odensala, har klagat på sophanteringen den senaste veckan: - Det stämmer att vi ligger efter med sophämtningen hos en liten del av hushållen, säger Sigtuna Vattens VD Johan Stock.
Politik Den samlade oppositionen bestående av Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet har fått igenom ett initiativärende i kommunstyrelsen om att tillsätta en Coronakommission.
Blåljus Ett flertal skott avlossades in i en restaurang på lördagen varpå en man avled. Polisen meddelar nu att skotten var avsedda för just den mannen i 40-årsåldern.
Notiser Många mindre sjöar runt om i kommunen och länet har fått is, en del kommuninvånare har även varit ute på Mälaren i Garnsviken. Men säkerställ att det är tjockt nog för promenad eller aktivitet varnar Issäkerhetsrådet.