Igår skedde en terrorattack på Istanbuls Internationella flygplats, det har även fått konsekvenser för trafiken på Arlanda: - En första avgång har blivit inställd. Sedan har vi förseningar på ankomster från Atatürk på både Arlanda och Landvetter, säger Charlotte Periasamy, pressinformatör på Swedavia, enligt SVT Stockholm.
Attacken på Istanbuls internationella flygplats igår kväll har hittills krävt 36 personers liv och skadat 147 andra då tre självmordsbombare sprängde sig i luften vid ankomsthallen. All flygtrafik till och från flygplatsen stoppades men har sakta återupptagits. På Arlanda har det under morgonen ställts in ett plan som skulle lyft till Istanbul 7.50 med Turkish Airlines. Swedavia kommer inte att ställa in avgångarna utan den är flygbolagen själva som avgör enligt SVT. Säkerhetsarbetet på svensk mark följer polisens direktiv och bedömning. Från Arlanda till andra turkiska destinationer flyger även Apollo och Fritidsresor bland annat.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.