Nye kommundirektören Birgitta Pettersson nya lön är satt till 130 000 kronor.
Birgitta Pettersson anställdes som kommundirektör nyligen och hon tillträdde sin tjänst i augusti. Hennes lön blir 130 000 kronor enligt en sammanställning som Dagens Samhälle har gjort över kommundirektörernas löner.
Kommuncheferna har ett stort ansvar och i jämförelse med näringslivet så är det inte så höga löner enligt professor Rolf Solli som forskat om ledarskap i offentlig sektor. Men under 2000-talet har lönerna ökat i allt snabbare takt än för övrig arbetsmarknad. Snittlönerna för män respektive kvinnor är i stort sett jämställda, 92 211 kr/månad för kvinnor och 92 368 för män.
Birgitta Petterssons lön är 12 000 kr/månad högre än Väsbys Regina Kevius och 5000 kronor högre är Bros Ida Texell. Hon tjänar även mer än Sollentunas Per Törnvall som ligger på 120 000 kronor i månaden. Christina Rapp Lundahl i Järfälla kvitterar ut 142 744 kronor i månaden. Sigtunas förre kommunstyrelseordförande Anders Johansson, numera Sandén, tjänar 89 500 kronor i månaden som kommundirektör i Åmål.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.
Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.
Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.
Notiser Lokalpolisområde Sollentuna som Sigtuna kommun hör till uppmanar trafikanter att undvika att ge sig ut på vägarna med anledning av det rådande vädret med Gul varning från SMHI.
Blåljus En trafikolycka inträffade på väg 263 i höjd med Erikssund i Sigtuna kommun. En personbil körde in i mitträcket och polisen var på väg till olycksplatsen.
Nyheter En 16-årig flicka döms till sluten ungdomsvård efter att ha skjutit mot en lägenhet i Södertälje i somras. Hon är en av totalt 13 personer som döms för grova vålds- och narkotikabrott kopplade till gängkriminalitet, rapporterar SVT Stockholm.
Blåljus En kvinna i 80-årsåldern i Sigtuna kontaktades under måndagen av en person som utgav sig för att vara hantverkare och påstod att det fanns flera fel i hennes bostad.
Notiser Region Stockholm satsar 15 miljoner kronor på att stärka beroendevården för unga under 2026. En del av stödet går till Mini Maria Märsta/Sigtuna, som är en av de lokala mottagningar i länet som får ökade resurser.