Foto: Pressbild/Hotell Kristina

Så mycket går till turismverksamhet i kommunen

I flera kommuner betalar invånarna inget till turistverksamhet, sigtunaborna hör till de kommuninvånare som betalar mest.

SVT Stockholm har sammanställt hur mycket pengar som varje kommuninvånare bidrar med till turistverksamheten. Mest är det Vaxholm och Norrtälje med 149 respektive 125 kronor, därefter följer Nykvarn med 42 kronor och fyra på listan är Sigtuna på 34 kronor. Det är dubbelt så mycket som femman Vallentuna.

I 14 kommuner går inte en enda av kommunens skattepengar till turistverksamhet, bland annat grannkommunerna Upplands-Väsby och Upplands-Bro. Även Sollentuna står på noll kronor och Sigtuna är därmed den kommun i Norrort som lägger mest på turismverksamget. Enligt SVT går pengarna till turistinformation, camping och stugor. Sigtuna kommun har dock varken camping eller stugor. Kommunen är sedan flera år tillbaka en av de större ägarna av Destination Sigtuna där även kommunala bostadsbolaget SigtunaHem ingår. Övriga ägare kommer från näringslivet.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.