Foto: Pressbild/Svensk Fastighetsförmedling

Så mycket bostad får du för en miljon

I förhållande till övriga länskommuner är bostadspriserna i kommunen bland de lägsta enligt Svensk Fastighetsförmedling

För en miljon kronor får man 36 kvadratmeter bostadsrätt för pengarna enligt Svensk fastighetsförmedling. Sigtuna är med sitt prisläge tredje billigast i länet, mer för pengarna får man bara i Norrtälje och Nynäshamn. I grannkommunen Väsby får man 31 kvadrat för en miljon och i Bro 34 kvadrat.

På villasidan får man 29 kvadratmeter villa för en miljon i Sigtuna, där är priserna dyrare i sju andra kommuner. I Bro får man en kvadrat mindre än i Sigtuna för miljonen, i Väsby en kvadrat mindre. Enligt Svensk Fastighetsförmedling väntas det finnas 7000 bostäder till salu i maj i hela länet och att man kan söka sig till andra delar än innerstan och närliggande kommuner för att få mer bostad för pengarna.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.