Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Så många villor drabbas av inbrott

Villaägarnas Riksförbund har kartlagt antalet inbrott i landets kommuner.

Inbrottsfrekvensen i villor i kommunen var 1,2 procent under 2016, det vill säga antal inbrott per småhus. Enligt Villaägarnas siffror har Sigtuna kommun gått från 0,89 under 00-talet till 1,2 under 10-talet. Det innebär en ökning med drygt 30 procent för Sigtuna kommun som är en av de kommuner i landet där risken för villainbrott anses störst.

Sigtuna placerar sig som 31:a på listan, Solna toppar listan med 4,6 procents inbrottsfrekvens. I Norrort sker dock fler inbrott i både Sollentuna och Upplands-Väsby. Villaägarnas Riksförbund konstaterar att villainbrotten mellan 1996 och 2016 mer än fördubblats i landet.
– Att drabbas av inbrott är en integritetskränkning och något som småhusägare är särskilt oroliga för. Polisen och kommunerna behöver prioritera det brottsförebyggande arbetet. Dessutom behöver fler inbrottstjuvar sättas fast. Vi måste vara beredda att lyfta på alla stenar för att bryta trenden varaktigt, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund, i ett pressmeddelande.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)