Nästan 3000 nyanlända med permanent uppehållstillstånd anvisas till Stockholms län 2019. Nu har Länsstyrelsen fördelat antalet mellan kommunerna.
2959 nyanlända anvisas till Stockholms län av Migrationsverket. Det är nyanlända med permanent uppehållstillstånd. Kommunerna har enligt Bosättningslagen krav på sig att ordna boende i två år för de nyanlända man anvisas. För Sigtuna kommuns del rör det sig om 33 personer. Kommuner som under en tid haft ett högt mottagande av nyanlända som självbosätter sig har fått ta emot mindre. Utöver det 2959 som anvisats länet har Omkring 3600 nyanlända valt att bosätta sig här själva och ordna boendet utanför Bosättingslagen.
Sigtuna kommun har varit en av kommunerna i länet som sagt upp kontrakt med nyanlända efter de två första åren då man har bosättningsansvaret. Bara fyra andra kommuner anvisas färre nyanlända än Sigtuna kommun 2019. Flest kommer till Stockholm, 1188 stycken, Sollentuna tar emot 84, Väsby 43 och Upplands-Bro 27.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.