Foto: Daniel Iskander

Så många har snabbt Internet

Den snabba uppkopplingen om 100 mb/s bland kommuninvånare ökade något under 2018 och det nationella målet är inom räckhåll.

Det nationella målet är att 95 procent av samtliga invånare i landet ska ha tillgång till uppkoppling på 100 mb/s. Flera av länets kommuner är redan där, för Sigtuna kommuns del är siffran 90 procent. Utbyggnaden drivs även på at Region Stockholm samt de olika kommunerna i länet.

märsta.nu har tidigare rapporterat om att utbyggnaden av Sigtuna stadsnät dröjer av olika anledningar, främst är det landsbygden som halkar efter.
– Förutom långa grävavstånd, många markavtal och tillstånd som krävs är det svårt att nå tillräckligt hög anslutningsgrad på landsbygden. Det finns risk att kunder som väntat länge på leverans tröttnar, vilket vi tillsammans med kommunerna behöver adressera, säger Claes Palmgren, bredbandskoordinator på Region Stockholm.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.