458 personer i Sigtuna kommun har skuld hos KronofogdenFoto: Genrebild

Så många har skuld till Radiotjänst

En procent av kommunens invånare har skuld till Radiotjänst, det gör Sigtuna kommun till trea på listan i Stockholms län.

458 personer har skulder till Radiotjänst, snittskulden är cirka 10700 kronor enligt tidningen Hem & Hyra. Sigtuna är trea på listan när det gäller antal skuldsatta, en procent av de boende i kommunen har en skuld till Radiotjänst. Flest i relation till befolkningen finns i Nynäshamn och Södertälje med 1,4 respektive 1,23 procent.

Vanligaste skulden hos Kronofogden
Högst snittskuld finns i Upplands-Bro med 12 874 kronor, lägst skuld har boende i Nykvarn med knappt 8000 kronor. Enligt Hem & Hyra är det 90 000 personer som har skulder till Radiotjänst, det är den vanligaste skulden och var femte person i Kronofogdens register har en skuld till Radiotjänst.
– Det är inte så konstigt egentligen, därför att det är väldigt många som är skyldiga att betala tv-avgift och det gör att många också kommer att få skulder, säger Johan Krantz, analytiker vid Kronofogden till Hem & Hyra.

Johan Krantz tror även att det är minst konsekvenser om man inte betalar tv-licensen:
– Om du hamnar i ekonomisk knipa så är förmodligen det första jag skulle strunta i att betala just tv-avgiften. Det finns annat som har allvarligare konsekvenser. Om du inte betalar telefonräkningen så stängs telefonen av, om du inte betalar hyran riskerar du vräkning, fortsätter han.

Föreslås slopas
TV-licensen föreslås slopas och ersättas av en skatt men det har ännu inte klubbats igenom. Att man har skuld till Radiotjänst tror inte Johan Krantz har nån koppling till att man är kritisk mot avgiften:
– De personerna försöker nog snarare att undvika att betala tv-avgift. Om jag var principiellt emot det så skulle jag inte straffa mig själv genom att låta ärendet gå till Kronofogden, säger Krantz enligt tidningen.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Nyheter Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.