Siffror från Folkhälsomyndigheten visar hur många i kommunen som är drabbad av ångest.
Tidningen Mitt i Stockholm rapporterar om Folkhälsomyndighetens siffror kring ångest. Den visar att kvinnorna i Väsby har mest hela riket. Nästan 6 av 10 kvinnor i Väsby har drabbats av ångest. I Sigtuna är siffran 44 procent för kvinnan och 26 procent för männen. I jämförelse med länet är det högre siffror för kvinnor i 14 andra kommuner. Hos männen är det bara lägre siffra än i Sigtuna i två kommuner. Länssnittet är 45 procent för kvinnor och 30 procent för männen.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.