Foto: Jamshid Jamshidi

Så har sommarens P-kaos hanterats

Det har varit trångt på parkeringarna i Sigtuna denna sommar.

Kommunen har intensifierat parkeringsövervakningen i sommar på grund av det ökade trycket i samband med att besökare tagit sig till Sigtuna. Trafikövervakningen har fungerat för att få både ruljangs på fordon och för att säkra upp så att exempelvis räddningsfordon kan komma fram i stadens trånga gränder.
– Sigtuna stad är ett populärt besöksmål på sommaren, men det är ingen stor stad och vi har begränsat med parkeringar, säger Mikael Kraus, tf enhetschef på trafikdriftsenheten som sköter trafikövervakningen i Sigtuna kommun, i ett uttalande.

Parkeringsreglerna är även desamma för mopeder, mopedbilar som för personbilar. De ska samsas om samma P-ytor och även använda P-skiva.
– Mitt tips till de ungdomar som kör tvåhjuliga mopeder klass 1 är att skaffa sig en lite mindre p-skiva som brukar säljas på till exempel bensinstationer. De får både plats i en plånbok men kan också klistras fast framme på fronten. Har man inte en p-skiva tillgänglig funkar det även att skriva ankomsttiden på en lapp, det gäller alla fordon, säger Mikael Kraus.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.