Wilma kom loss från metallställningenFoto: Privat/FacebookHär sågar man loss fingret hemma.Foto: Privat/Facebook
Wilma kom loss till slut
Det var Wilma, 16, som fastnade med ett finger i en metallställning i onsdags, efter att brandkår ryckt ut kunde hon ta sig hem och få metallbiten uppsågad: - Man ska inte stoppa fingrarna i hål, säger hon till Aftonbladet och skrattar.
märsta.nu kunde i onsdags kväll rapportera om att brandkåren fick rycka ut till en flicka i Vikingahallen som fastnade med fingret i en metallställning. Även Aftonbladet har uppmärksammat detta och även fått tag i huvudrollsinnehavaren. 16-åriga Wilma höll på och pillade i den där metallställingen innan träningen började och stoppade in fingret i ett bulthål. – Jag fick inte ut det, så jag fick lite panik direkt. Till slut ropade jag på pappa (som också är tränare för laget, AB:s anm.) och sa att jag fastnat, säger hon enligt Aftonbladet.
Tränare och lagkamrater försökte få loss fingret med tvål, diskmedel, lotion, kyla men inget fingerade. Efter en timme gav de upp och ringde brandkåren. Brandkåren sågade bort en bit av ställningen där Wilma satt fast så hon kunde ta sig vidare. – De sa att vi kunde åka till sjukhus eller hem och försöka få bort metallbiten. Vi åkte hem och jag hade metallbiten runt fingret. Så vi spände fast den och så sågade min bror upp den. Så tre och en halv timme senare var jag fri.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.