Wilma kom loss från metallställningenFoto: Privat/FacebookHär sågar man loss fingret hemma.Foto: Privat/Facebook
Wilma kom loss till slut
Det var Wilma, 16, som fastnade med ett finger i en metallställning i onsdags, efter att brandkår ryckt ut kunde hon ta sig hem och få metallbiten uppsågad: - Man ska inte stoppa fingrarna i hål, säger hon till Aftonbladet och skrattar.
märsta.nu kunde i onsdags kväll rapportera om att brandkåren fick rycka ut till en flicka i Vikingahallen som fastnade med fingret i en metallställning. Även Aftonbladet har uppmärksammat detta och även fått tag i huvudrollsinnehavaren. 16-åriga Wilma höll på och pillade i den där metallställingen innan träningen började och stoppade in fingret i ett bulthål. – Jag fick inte ut det, så jag fick lite panik direkt. Till slut ropade jag på pappa (som också är tränare för laget, AB:s anm.) och sa att jag fastnat, säger hon enligt Aftonbladet.
Tränare och lagkamrater försökte få loss fingret med tvål, diskmedel, lotion, kyla men inget fingerade. Efter en timme gav de upp och ringde brandkåren. Brandkåren sågade bort en bit av ställningen där Wilma satt fast så hon kunde ta sig vidare. – De sa att vi kunde åka till sjukhus eller hem och försöka få bort metallbiten. Vi åkte hem och jag hade metallbiten runt fingret. Så vi spände fast den och så sågade min bror upp den. Så tre och en halv timme senare var jag fri.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.
Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.