Foto: Pressbild/Transportföretagen

Så blir framtidens flygresande

Trots att fysisk distansering praktiseras nästan fullo under pandemin så spår Transportföretagen behovet av resor efter pandemin.

Pandemin har påverkat tjänsteresorna kraftigt och det mesta har skett via plattformar som Google Meet, Zoom eller Teams. Transportföretagen har gjort en rapport över framtiden efter pandemin för de fysiska mötena. Man spår en experimentell framtid där värdet av det fysiska mötet består.
– Vår rapport visar att den historiska minskningen av möten och resor knappast blir bestående eftersom människor fortfarande värdesätter att träffas i verkligheten. Vi kommer troligen att se hur organisationer prövar sig fram i det nya landskapet för att se vilka lösningar som fungerar bäst. Det digitala mötet blir ett komplement till det fysiska, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef Transportföretagen

Man tror att resorna kommer fortsätta bland annat med flyget, särskilt över region och landsgränser för att träffa avtal eller göra upp affärer. Man tror också att decentraliseringen och flyttkedjorna ut från städerna ökat efterfrågan på pendling med kollektivtrafik eller egen bil.
– Oavsett hur vi väljer att jobba behöver vi kunna transporten till kontoret eller till mötet. För att det ska fungera krävs till exempel en väl fungerande kollektivtrafik i städerna eller ett tidseffektivt inrikesflyg. Det är också tydligt att företag behöver resa utrikes för att göra affärer eller etablera sig på nya marknader. För företagen i transportnäringen handlar det om att positionera sig rätt när efterfrågan på transporter ökar igen efter pandemin, fortsätter Tina Thorsell.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.