Socialdemokraterna öronmärker 20 miljarder till välfärden i landets kommuner vid valseger och 65 miljoner av dessa ska gå till Sigtuna kommun.
20 miljarder till kommunerna lovar Socialdemokraterna vid valseger. 65 miljoner ska gå till Sigtuna kommun och användas för satsningar inom skolan och äldreomsorgen. – Detta är en tydlig markering från Socialdemokraterna. Med de extra välfärdsmiljonerna kan vi göra extra satsningar på våra invånare. Vi öronmärker pengarna så att de kommer invånarna direkt till del. Socialdemokratisk politik gör skillnad, säger Marie Axelsson (S), oppositionsråd och etta på valsedeln i Sigtuna kommun
Blåljus Polis och polishelikopter är i Valsta med anledning av ett större bråk: - Det var ordningsvakt som larmade om bråk mellan ungdomar utanför centrum, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.
Blåljus Polis försökte stoppa en bil i centrala Märsta som istället gasade på, när de sedan fick stopp på den så sprang två personer iväg: - Poliserna riktade vapen mot bilen, säger ett vittne till märsta.nu
Nyheter märsta.nu kan avslöja att personal på den skola där den mördade eleven gick slog larm till Socialtjänsten om att få göra en orosanmälan men blev nekade: - Vi kan inte kommentera detta alls, säger Anna Jernberg Carlsson, pressansvarig på Sigtuna kommun.
Notiser Tonåringen som hittades mördad under onsdagskvällen gick på en av kommunens skolor: - Vid en sådan här tragisk händelse blir det givetvis mycket frågor och känslor i omlopp som behöver tas om hand på bästa vis, säger kommunens pressansvarige Anna Jernberg Carlsson
Blåljus Kammaråklagare Robert Wahlqvist bekräftar i ett pressmeddelande att en person anhållits på sannolika skäl misstänkt för mordet på tonåringen i elljusspåret i Valsta: - Jag kan bekräfta att det påträffats en avliden person i Märsta i går kväll och att det på grund av omständigheter, som jag i nuläget inte kan gå närmare in på, har inletts en förundersökning om misstänkt mord.
Nyheter En person har anhållits av åklagare misstänkt för mordet i Valsta: - Jag kan inte säga mer än så, säger Per Fahlström vid Polisens mediecenter.
Blåljus Omständigheterna kring den döde pojken som hittades död i Valsta under onsdagen är mycket oklara: - Det som står på hemsidan är det vi går ut med, det råder kraftig sekretess i det ärendet, säger Jens Mårtensson, vakthavande befäl vid Polisen i Stockholm till Aftonbladet.