Foto: Svante Örnberg/Swedavia

Ryskt flygbränsle till Arlanda

SVT Nyheter avslöjar att ryskt flygbränsle anländer till Gävle hamn och sedan transporteras med tåg till Brista terminalen.

Gävle hamn har hamnat i en unik situation att de behöver ta in ryskt flygbränsle som kommer via fartyg som är registrerade i annat land än Ryssland avslöjar SVT Nyheter.
– Man måste vara noggrann med vem man får betalt av och hur, säger Fredrik Svanbom, vd för det kommunala bolaget Gävle Hamn.

Tankern anlöpte Gävle hamn från St Petersburg på lördagsmorgonen sedan Gävle hamn och Sjöfartsverket krävt förskottsbetalning av tankern för att komma in. SVT uppger att det är flygbränsle som kommer in via Ryssland. Tankern går under liberisk flagg men ägare är ett rederi i Dubai som ingår i ryska statskontrollerade bolaget Sovcomflot. Sovcomflot är med på EU:s sanktionslista sedan 25/2 till följd av den ryska invasionen av Ukraina. Dock kan man inte stänga hamnen för ryska fartyg.
– Vi har inte befogenheten att stänga hamnen, det beslutet fattas av regeringen. Men via vår branschorganisation har vi påtalat för regeringen att vi gärna ser att de fattar ett beslut om att förvägra ryska fartyg att anlöpa svenska hamnar, säger Fredrik Svanbom, VD för Gävle Hamn.

Fristående (S)-debattören och med i Nätverket Fördel Arlanda konstaterar att Arlandas flygverksamhet åtminstone på kort sikt är beroende av Ryssland.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.