Inte bara Dan Rosenholm får sluta, nu har även ordföranden Daniel Hedlund kastat in handduken: - När jag öppnade kvällens enormt viktiga medlemsmöte, så tillkännagav jag för medlemmarna att jag i samband med medlemsmötets avslutande, avgår som ordförande för Liberalerna Sigtuna, samt avser avsäga mig samtliga mina politiska uppdrag, skriver Daniel på sin Facebooksida
Dan Rosenholm meddelade redan på onsdag kväll att han avsatts i samband med ett medlemsmöte, det var en förutsättning för att Liberalerna skulle kunna ingå en koalition med Alliansen enligt honom själv. Men även ordföranden Daniel Hedlund har valt att avgå. Han skriver följande på sin facebooksida. – Så är det nu offentliggjort, mitt tunga beslut som jag tagit. När jag öppnade kvällens enormt viktiga medlemsmöte, så tillkännagav jag för medlemmarna att jag i samband med medlemsmötets avslutande, avgår som ordförande för Liberalerna Sigtuna, samt avser avsäga mig samtliga mina politiska uppdrag. – Anledningen vill jag inte skriva här men det är privata skäl och inget annat. Det var lite vemodigt när jag lämnade mötet, men det känns helt rätt.
I och med avgången får Liberalerna inom loppet av två år se sig om efter sin tredje ordförande.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.