Risk för trafik- och ordningsstörningar i Arlandastad
Under dagen kommer det att vara en manifestation mot avvisning från Migrationsverket.
En stor mängd människor väntas manifestera utanför Migrationsverket i Arlandastad. Enligt ett uppgift till märsta.nu startar manifestationen kring 13-tiden. Anledningen är att det väntas avvisning till Afghanistan. 80 personer kommer att deporteras direkt från Arlanda, det är oklart när transporten från Migrationsverket till Arlanda sker. Räkna med att det förekommer trafikstörningar kring Maskingatan i Arlandastad från förmiddagen och framåt. Polis har vid liknande deportationer spärrat av gatan.
Nyheter Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Nyheter Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.