Foto: Insändarbild

Risk för sopkaos

Renonorden som har sophämtningsavtalet i bland annat Sigtuna kommun riskerar konkurs vilket skulle skapa ett sopkaos, rapporterar SVT Stockholm.

Enligt SVT Stockholm är Renonorden i akut behov av pengar och experter varnar för konkurs. Renonorden sköter somhämtning i bland annat Sigtuna kommun. I Stockholms kommun känner man inte till problemet med Renonordens ekonomi:
– Nej det känner jag inte till. Vi har tittat på kreditvärdighet och så länge man inte har några betalningsanmärkningar och högsta kreditvärdighet tycker jag att det ser bra ut, säger Marita Söderqvist, projektchef på Stockholm Vatten och Avfall, till SVT Stockholm.

Renonordens VD Harald Rafal vill inte kommentera situationen. Enligt SVT ska man ha vunnit upphandlingar genom att lägga sig lågt, något som nu får konsekvenser. Ett alternativ som övervägs i Stockholm om Renonorden går i konkurs är att sätta ut containers där invånare kan slänga sitt avfall.

Greger Svensson, VD på Sigtuna Vatten & Renhållning, säger till märsta.nu att den information man har fått från Reno Norden Sverige är att företaget går bra.
– Vi har i dagsläget ingen back up plan men kommer att följer utvecklingen i frågan noga. Frågan kommer även att tas upp i samband med Sigtuna Vatten & Renhållnings ordinarie styrelsemöte i kväll.

Uppdaterad kl. 10.56

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.