Polisen skriver i ett utskick till Grannsamverkarna att det finns risk för coronabedrägerier.
Inga nya inbrott noterades förra veckan, men Polisen varnar för så kallade Coronabedrägeri mot äldre. Det förekommer att äldre blir uppringa eller att någon tar fysisk kontakt med dem. – Vi ser hur man utger sig för att komma från Folkhälsomyndigheten och arbeta med smittspårning eller från sjukvården och vill komma in i bostaden och ta prover. Det förekommer också att man utnyttjar de initiativ som tas när äldre och sjuka har svårt att ta sig ut och erbjuder sig till exempel att hjälpa till med inköp, säger Lotta Mauritzson vid Polisens Nationella bedrägericentrum.
Men det handlar inte bara om privatpersoner som utsätts utan även företag har drabbats: – Det förekommer allt från annonsbedrägerier där man erbjuder både skyddsutrustning och botemedel till rena utpressningsförsök där man hotar att komma och smitta ner personen om man inte får pengar.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.
Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Insändare Tidigare i år skrev Socialdemokraterna (S) en insändare där de framförde kritik mot att det inte byggs nya särskilda boenden för äldre (SÄBO) i Sigtuna kommun.