Foto: Rosersbergs IK

RIK till cupfinal

Rosersbergs IK är klara för final i Upplandscupen efter seger mot Palestinska på onsdagskvällen.

Matchen mellan RIK och Palestinska tog en märklig vändning i andra halvlek då Palestinska i ledning 2-1 får ett mål bortdömt för offside, si samband med det fick man även två spelare utvisade för snack. Med två man mer kunde RIK ta över och kvittera efter fem minuset, därefter kom 3-2 i i 75:e minuten. Palestinska får ytterligare ett rött kort i slutet av matchen och med endast sju utespelare för Palestinska så kan RIK skicka in både 4-2 och 5-2.

Tränare Stefan Lundqvist var inte nöjd med sitt lags spel men tackar för segern och finalplatsen.
– Vi vinner matchen men spelet hos oss värmer inte denna kväll, Palestinska är ett bra lag men vi kommer inte alls upp i samma fina spel som tidigare cupmatcher, skriver Lundqvist till RIK:s hemsida.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.