Foto: RIK/Donald Swahn

RIK serieledare efter seger mot Rasbo

Rosersbergs IK bjöd in till fest på hela Råberget och man mötte även Rasbo där det blev seger med 4-1: - Vi hade både Munther och Mulle borta så kanske inte den bästa matchen men tre poäng och viktiga poäng, säger tränare Stefan Lundqvist.

RIK hade inga problem att avfärda Rasbo på Råbergsvallen. Det var en härlig dag där RIK firade 100 år med massor av händelser. Själva matchen inledde Rasmus Edin med att göra mål redan efter sju minuter. Allan Kaggwa ökade på tidigt i andra. Rasbo reducerade i mitten av andra, men kort därpå kom 3-1 från Joakim Brolund och 4-1 satte Isac Leonardo i 89:e minuten.

Rosersbergs IK är nu serieledare efter sju matcher, en poäng före Unik. På söndag är det dessutom seriefinal när lagen möts på Valsätra IP. Vinnaren där kopplar grepp om direktplatsen till trean då det därefter bara återstår tre matcher.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.