Antalet återkallade körkort ökar i länet och under det första halvåret i år hade Transportstyrelsen återkallat drygt 1350 körkort.
Antalet återkallade körkort i länet det första halvåret i år är 3,2 procent fler än förra året, 1352 stycken rapporterar SVT Stockholm. Men återkallelserna varierar över tid och behöver inte betyda att folk begår fler trafikbrott: – Ökningen vi ser är inget som indikerar något annat än att det rör sig om naturliga variationer. Ökningen är inte på något sätt alarmerande, säger Dinko Odobasic, enhetschef på Transportstyrelsen körkortsavdelning, till Svt Stockholm.
Det finns även 78 000 fler körkortsinnehavare i år i länet jämfört med förra året. Vanligaste orsaken till ett återkallat körkort är att man kör mot rött eller rattsurfat. Även rattfylleri är en vanlig anledning då antalet som dras in på grund av det i landet ökar med nästan 14 procent. 676 körkort drogs in i länet på grund av rattfylleri, en uppgång med 84 stycken.
Ett sätt för Transportstyrelsen att öka trafiksäkerheten är att varnar förare som begår trafikbrott. I år har man utfärdat 9571 varningar jämfört med 2068 förra året. Varningar utfärdas för mindre trafikförseelser som inte är aktuella för en återkallelse. Genom en varning hoppas man på en förebyggande effekt.
Ung & Student För första gången på två år får studenterna springa ut från Arlandagymnasiet igen: - Jag ser fram emot att vi äntligen ska få fira dagen på vårt vis, något som vi bara får uppleva en gång. Det är trist för de som gått ut innan oss och jag är tacksam att vi får fira studenten på ett vanligt sätt. Man vill ju ha med sin familj, berättar studenten Theresia Aslan.
Blåljus Ett fraktföretag i Arlandastad utsattes under tidig morgon för en smash and grab: - Det låg fotanglar vid bron över järnvägen, berättar ett vittne för märsta.nu
Nyheter Avarn Security som bemannar säkerhetskontrollerna på Arlanda varnar för att köerna kvarstår över sommar på grund av ökat resande i kombination med personalbrist.
Nyheter En tonårsflicka med funktionshinder nekas assistans av Sigtuna kommun på fritiden och lov: - Jag vill och ska ha möjligheten att vara med mina kompisar eller göra det mina kompisar gör men ni ger mig inte de möjligheterna för att ni tycker att jag gör tillräckligt mycket saker med familjen, har flickan skrivit i ett brev till Sigtuna kommun efter beskedet om neddragen assistans.
Politik Sigtuna kommun har antagit en ny översiktsplan i samband med fullmäktige på torsdagen. I den så har förslaget om bebyggelse norr om Aspvägen tagits bort.
Nyheter I lördags var det Blåljusdag i Märsta Centrum: - Vi är mycket tacksamma för alla Märstabor som kom och gjorde dagen till en succé säger Helena Kihlanki, projektledare Trygg i Märsta.