Polisen gjorde en husrannsakan i april mot 37-åringens lägenhetFoto: MMS-Bild

Rättegång mot märstabor för rån mot Svenska Spels VD

Under måndagen inleddes rättegången mot två märstabor som misstänks för rånförsöket mot Svenska Spels VD i april.

Två märstabor greps ganska kort efter ett misslyckat rånförsök mot Svenska Spels VD Lennart Käll. Under kvällen 13:e april gjorde polisens insatsstyrka en husrannsakan i en lägenhet på Vänortsringen. Enligt åtalet ska en av männen ha slagit in rutan och hotat Lennart Käll med en pistol samt krävt honom på ca 3 miljoner kronor. De misstänkta är 37 och 30 år gamla. De tvingade till sig Lennart Källs bankkort och koder. De hotade också att skjuta ihjäl honom och att hans familj skulle sökas upp om han inte satte in pengar på konton som var kopplade till korten eller om han kontaktade polisen. De står åtalade för grovt rån och övergrepp i rättssak. Båda nekar till brott.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.