Foto: Jamshid Jamshidi

Rättegång avslutad: Riskerar långa fängelsestraff

Rättegången i Forsbymordet har avslutats och åklagaren yrkar på fängelse i 12 respektive 16 år för en 20-årig man och hans farbror.

Det var för snart ett år sedan som en man dödades i en lägenhet i Valsta, han kördes sedan till Forsby mellan Odensala och Knivsta där kroppen brändes. Ett flertal personer misstänktes för brottet under det gångna året men under hösten greps två män som ansågs ha utfört mordet.

Rättegången mot dem har nu avslutats, det yrkas på 12 års fängelse för en 20-årig man och 16 års fängelse för farbrorn rapporterar SVT Uppsala. Båda ska i samförstånd ha skjutit mannen. Men den 20-årige mannens advokat tycker inte att bevisningen håller för en fällande dom.
– Bevisningen består ju mest av uppgifter från andra personer, och i det här fallet är de inte tillräckliga för att min klient ska fällas, säger hon till SVT Uppsala.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.