Raoul Wallenbergs förskola i Sigtuna stadsängarFoto: Pressbild
Raoul Wallenbergskolan vill etablera grundskola
Raoul Wallenbergsskolan som har en förskola i Sigtuna stadsängar avser etablera en grundskola i Sigtuna eller Steninge slottsby.
Sedan i höstas finns Raoul Wallenbergskolan med förskola i Sigtuna stadsängar. Nu har man lämnat in en ansökan till Skolinspektionen om att etablera grundskola i Sigtuna eller Steninge slottsby. I tjänsteskrivelsen från kommunen till Skolinspektionen är kommunen positiva till fristående alternativ men konstaterar att etableringen kan ge negativa effekter på både kommunala och friskolor som redan finns.
Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) skriver i mail till märsta.nu att det kan påverka S:t pers skola och Väringaskolan om en etablering skulle genomföras i Sigtuna. – Det vill vi inte ska hända. Vi är dock enbart remissinsttans och det är skolinspektionen som kommer att fatta beslutet. Vi är dock en växande kommun och längre fram i tiden kommer det att öppna upp möjligheter för etablering av nya skolor.
På kort sikt är alltså etableringen negativ för kommunen men på längre sikt positiv enligt Bergqvist. Efter remissyttrandet kommer Skolinspektionen fatta beslut om Raoul Wallenberg får etablera grundskola eller inte, ansökan avser F-9-skola. Raoul Wallenbergskolan har nio grundskolor i Sverige.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.