Det var en kurir som blev rånad på en miljönväska på Arlanda under onsdagen.
märsta.nu rapporterade igår om att en man blev rånad på sin väska i onsdags, ett stort pådrag jagade gärningsmännen som försvann. Aftonbladet skriver nu att det var en kurir som rånades, han klev ur en taxi varpå tre gärningsmän väntade på honom och stal väskan som innehöll en miljon euro, närmare 10 miljoner kronor.
Ärendet utreds som rån, en av gärningsmännen har bland annat tagit strypgrepp på kuriren. Hur de haft kännedom om den värdefulla lasten är okänt, men polisens teori är att de fått tips om transporten i förväg enligt Aftonbladet.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.