Foto: Streetview

Protester mot stängd järnvägsövergång

Boende i Husby-Ärlinghundra har börjat höra av sig till Trafikverket för att få dem att öppna upp järnvägsövergången mellan Husby och Norrbacka: -Vi som bor här har ingen busslinje. En del cyklar och åker moped till skola och jobb och använder just den vägen, skriver Marés Lendway i ett brev till Trafikverket.

Marés Lendway har skrivit ett brev till Trafikverket om att de ska öppna upp övergången mellan Husby-Norrbacka på Västra bangatan. Brevet har hon även publicerat på Facebook och hon uppmanar andra att kontakta Trafikverket.

Trafikverket stängde ner övergången på grund av säkerhetsskäl men enligt Marés är övergången inte ett säkerhetsproblem:
– Rolstaövergången är inte farlig om man ändrar nuvarande hinder. Det farliga har varit att ta sig med cykel mellan hindren. Det är för snävt. Säkert extra svårt med moped. Folk motionerar. Går hundpromenader och jag tar med skolbarn till museet i Husby. Ska jag ta 28 stycken 7-åringar över den stora järnvägsövergången med mötande bilar, bussar och lastbilar ? Ska de sedan gå på en kurvig 70 väg utan gångbana från Broby upp till Husby kyrka? Är det säkert?

Marés skriver vidare att de boende i Husby inte har buss och många cyklar eller åker moped till skolan eller använder vägen till jobbet.
– Inga olyckor har inträffat där. Ett självmord. Det hade inte förhindras med ett staket. Förstår att syftet är att det ska köras höghastighetståg men försök att se hela bilden, fortsätter hon.

Brevet till Trafikverket har publicerats på Husby-Ärlinghundra Märsta Hembygdsförenings sida i syfte att få fler att höra av sig till Trafikverket för att få dem att ändra beslutet.

märsta.nu rapporterade om stängningen av Rolstaövergången i slutet av maj. Stängningen gäller på obestämd tid och gående hänvisas till den stora järnvägsövergången vid Märsta station.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.