I dagarna höjdes priset på SL-kortet igen: - Vi har bland de billigaste biljettpriserna i hela Sverige, och billigast månadskort av alla nordiska huvudstäder, uppger trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) för Sveriges Radio.
SL gör en prishöjning och bland annat kostar månadskortet nu 970 kronor efter höjningen rapporterar Radio Stockholm. Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) uppger för Radio Stockholm att prisjusteringen är under inflationen och sett till medianinkomsten i Stockholm så har priset inte ökat sedan 2006. Få städer i världen kan mäta sig med den kollektivtrafik som finns i Stockholm, menar Tamsons. Enligt SR skulle fyra av tio stockholmare åka miljövänligare om kollektivtrafiken var billigare.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.