Foto: Insändarbild

Polisoperation gällande särskild händelse

Polisen inledde förra veckan en polisinsats i kommunen sedan hot riktats mot lokalpolitiker och en polis rapporterar SVT Stockholm.

SVT Stockholm rapporterar att polisen förra veckan inledde en insats sedan hot riktats mot politiker och polis i Sigtuna. Polisen uttalar sig inte kring detaljerna i insatsen. Sigtuna kommuns kommunhus har tidigare utsatts för utsatts för mordbrand.
– För närvarande varken kan vi eller vill vi uttala oss på något sätt gällande säkerheten i kommunen, vi hänvisar i stället till polisen, skriver en pressekreterare till en av de ledande politikerna i Sigtuna i ett sms till SVT Stockholm.

Enligt SVT:s uppgifter är insatsen omfattande och många arbetar kring den. Aftonbladet rapporterar att man inlett ”Operation Muren”. Man ska ha sökt igenom bilar och hus. Hoten kopplas till det kriminella ”Märstanätverket”.
– En särskild händelse är inledd för att förstärka säkerheten, säger Anders Bryngelsson på polisen till Aftonbladet.

Hoten riktas mot en polisman som sedan en tid tillbaka arbetat i en riktad insats. Både polismannen och politikern har satts i säkerhet på en skyddad plats som är under polisbevakning uppger Aftonbladet.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.