Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Polisinsats på Arlanda- Fyra misstänks för luftfartssabotage

Fyra personer misstänks för luftfartssabotage efter söndagen då det varit klimataktioner på flera av landets flygplatser, bland annat Arlanda.

Två kvinnor uppges ha gripits på Arlanda flygplats sedan de deltagit i en koordinerad klimataktion mot även Malmö och Brommas flygplatser. De båda kvinnorna ska ha varit inne i ett flygplan rapporterar Aftonbladet.
– De har betett sig på ett sätt som gjort att de tagits ur flygplanen. Det finns ingen brottsrubricering men förmodligen blir det flygplats- alternativt luftfartssabotage, säger Per Fahlström Presstalesperson vid Polisen i Stockholm, till Aftonbladet.

Fahlström vill inte gå in på exakt vad kvinnorna gjort. Polisbevakningen är utökad på Arlanda just nu och även helikoptrar medverkar i insatsen. Polisen meddelar under söndagen att ytterligare två passagerare omhändertagits på ett annat plan. I båda fallen har passagerarna stökat och vägrat sätta sig ner. 

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.