Foto: Pressbild

Polisinsats avslutad på Arlanda

Polisen har avslutat sin insats efter bombhotet mot ett plan som lyfte från Arlanda till Nice.

Det var vid 10.45 som polis fick in samtal om bombhotet på Norwgian-planet som lyfte från Arlanda och sedan vände tillbaka efter 30 minuter i luften.

Planet landade och passagerare evakuerades innan 15.30. Samtliga passagerare och besättning ombord har förhörts, polisen kommer att sammanställa alla uppgifter. Det finns i nuläget ingen misstänkt uppger Polisen. En förundersökning om grovt olaga hot och luftfartssabotage har inletts.

Det förekom uppgifter om att samtalet om bomb ombord på planet ringdes in från Oslo. Något som inte bekräftats av polisen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.