Stor förödelse efter explosionen som ska ha skett inne i restaurangenFoto: Insändarbild
Polisen söker vittnen till explosion
Polisen uppmanar vittnen att höra av sig med information om händelsen då en krog sprängdes på Sätuna i natt.
Polisen söker tips och iakttagelser i samband med detonationen på Sätuna under natten. Martin Wallin, utredningsgruppchef, skriver på Twitter om saken. Explosionen ska även ha skett inne i entrén och inte utanför krogen, enligt Wallin.
Enligt Aftonbladet har polisen gått igenom övervakningskamera i området för att se om något fastnat på film.
Vi söker tips och iakttagelser i samband med detonation utanför en restaurang i Märsta https://t.co/rm5KtgwTdF
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.