En av våldtäkterna skedde i en skogsdunge vid MidgårdsbadetFoto: Daniel Iskandar

Polisen söker tips om våldtäkter

I somras skedde två våldtäkter i Märsta och polisen söker nu tips för att komma vidare i utredningen.

30:e juli skedde i våldtäkt på gångvägen mellan Valsta och Tingvalla i höjd med Midgårdsbadet i en skogsdunge. Dessförinnan, 8:e juli, hade en annan våldtäkt redan anmälts på Lyckostigen. Våldtäkterna kan ha samma gärningsperson och polisen söker nu iakttagelser som kan kopplas till händelserna.

En kvinna våldtogs vid 5-6 tiden i närheten av Lyckostigen 5-7. Den andra våldtäkten skedde vid 3-4 tiden, vid båda dessa har kvinnorna lämnat en efterfest på Lyckostigen. Signalementen ska röra sig om en man i kortklippt hår, ca 180 cm lång, 23 år eller mellan 25-30 år. Fräknar i ansiktet och mellanblont hårfärg. Mannen ska vara mellan 180-190 cm, vid den senare våldtäkten uppgavs att han var ”biffig”.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.