En av våldtäkterna skedde i en skogsdunge vid MidgårdsbadetFoto: Daniel Iskandar

Polisen söker tips om våldtäkter

I somras skedde två våldtäkter i Märsta och polisen söker nu tips för att komma vidare i utredningen.

30:e juli skedde i våldtäkt på gångvägen mellan Valsta och Tingvalla i höjd med Midgårdsbadet i en skogsdunge. Dessförinnan, 8:e juli, hade en annan våldtäkt redan anmälts på Lyckostigen. Våldtäkterna kan ha samma gärningsperson och polisen söker nu iakttagelser som kan kopplas till händelserna.

En kvinna våldtogs vid 5-6 tiden i närheten av Lyckostigen 5-7. Den andra våldtäkten skedde vid 3-4 tiden, vid båda dessa har kvinnorna lämnat en efterfest på Lyckostigen. Signalementen ska röra sig om en man i kortklippt hår, ca 180 cm lång, 23 år eller mellan 25-30 år. Fräknar i ansiktet och mellanblont hårfärg. Mannen ska vara mellan 180-190 cm, vid den senare våldtäkten uppgavs att han var ”biffig”.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.