Lokalpolisområdeschef Christoffer Bohman

Polisen: Insatsen går vidare

Polisen meddelar att Operation Gimle går vidare oavsett om de misstänkta häktas eller inte.

Under några veckor i månadsskiftet mars-april har ett flertal polisinsatser skett i kommunen som en del av Operation Gimle. En insats som syftar till att komma åt den organiserade kriminaliteten i kommunen. Bland annat har en person som pekats ut som ledare i ett nätverk av polisen gripits misstänkt för grov ekonomisk brottslighet, men i samband med häktningsförhandling försattes mannen på fri fot:
– Polisens utredningar mot kriminella nätverk fortsätter oavsett om misstänkta personer sitter häktade eller inte, säger Towe Skjöld, chef för spaningssektionen på regionala utredningsenheten i Stockholm.

Lokalpolisområdeschef Christoffer Bohman poängterar att polisen är i Märsta för att stanna:
– Vi är här för att stanna och samarbetet vi har etablerat med andra samhällsaktörer kommer fortsätta att ge resultat.

Det kommer vara fortsatt ökad närvaro och låg tolerans för brottslighet. Som en del av insatsen har ett stort antal personer gripits och ett tiotal häktats. En maserati beslagtogs även för någon vecka sedan i en uppmärksammad insats i centrala Märsta.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.