Här ligger Forsby

Polis vädjar om tips

Polisen fortsätter vädja om tips till märsta- och knivstabor som passerad Forsby utanför Odensala.

Under torsdagskvällen uppmärksammades mordet i Forsby utanför Odensala 21:a februari. Brandkår larmades till en brand i en rishög, men när man släckt elden så hittades en kropp där. Efter drygt två veckor har kroppen identifierats.

Det rör sig om en 47-årig man som är känd av polisen sedan tidigare, dock för mindre brottslighet enligt Efterlyst som hanterade fallet. Polisens teori är att mordet skedde på annan plats, märsta.nu har tidigare rapporterat om att den döde avrättades med ett nackskott. Nu framgår alltså även att den eller de som gjorde det försökt elda upp kroppen. Polisen vill ha tips från allmänheten om man kan ha sett några speciella fordon eller människor kring platsen. Utredarna poängterar att man är beroende av tips från allmänheten för att komma vidare med fallet.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.