Polis i samband med skottlossningen som skedde i ett bostadsområde. Tekniker undersöker det avspärrade området
Man sköts i Valsta
En man sköts under söndagskvällen i Valsta och uppges vara allvarligt skadad.
Polis och ambulans har kallats till Valsta efter larm om skottlossning. Enligt Aftonbladet ska en person skjutits ”norr om Stockholm” och en pågående insats finns i området. Enligt uppgift till märsta.nu är det ett stort pådrag som söker gärningsman och helikopter hovrar över Valsta/Steninge.
Aftonbladet skriver att den skadade först till sjukhus med ambulanshelikopter. Expressen rapporterar att även Nationella insatsstyrkan är i området för att medverka i jakten på den misstänkte/misstänkta.
Polisen skriver på sin hemsida under söndagskvällen att den skottskadade varit vaken och talbar i samband med transport till sjukhus. Ett område har spärrats av för teknisk undersökning och man förhör eventuella vittnen samt knackar dörr i området.
Vid 22.30- tiden meddelas av Polisen att en person gripits. Både målsägande och gärningsman är i 20-årsåldern enligt Polisen. Den skadade som är en man ska vara allvarligt skadad.
Politik Rasmus Paludan som sökt demonstrationstillstånd i Valsta uppger för märsta.nu att det beviljats: - Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog, skriver Paludan i mail till märsta.nu
Nyheter Under fredagen var det ett kraftigt skyfall i kommunen med stor mängd nederbörd på kort tid. Risken för översvämningar är överhängande när det faller mycket regn på kort tid.
Politik Den kontroversielle dansk-svenske högerextremistiske politikern Rasmus Paludan har ansökt om att få demonstrera i Valsta på onsdag 10:e augusti.
Valet 2022 Det är inte bara de nio kommunfullmäktigepartierna som ställer upp i valet i september utan det finns ett 30-tal andra att lägga sin röst på om man vill.