Polis i samband med skottlossningen som skedde i ett bostadsområde. Tekniker undersöker det avspärrade området
Man sköts i Valsta
En man sköts under söndagskvällen i Valsta och uppges vara allvarligt skadad.
Polis och ambulans har kallats till Valsta efter larm om skottlossning. Enligt Aftonbladet ska en person skjutits ”norr om Stockholm” och en pågående insats finns i området. Enligt uppgift till märsta.nu är det ett stort pådrag som söker gärningsman och helikopter hovrar över Valsta/Steninge.
Aftonbladet skriver att den skadade först till sjukhus med ambulanshelikopter. Expressen rapporterar att även Nationella insatsstyrkan är i området för att medverka i jakten på den misstänkte/misstänkta.
Polisen skriver på sin hemsida under söndagskvällen att den skottskadade varit vaken och talbar i samband med transport till sjukhus. Ett område har spärrats av för teknisk undersökning och man förhör eventuella vittnen samt knackar dörr i området.
Vid 22.30- tiden meddelas av Polisen att en person gripits. Både målsägande och gärningsman är i 20-årsåldern enligt Polisen. Den skadade som är en man ska vara allvarligt skadad.
Nyheter Andelen försenade tåg vid stationerna i Sigtuna kommun sjönk i juni till den lägsta nivån sedan årsskiftet. Av omkring 9 500 tåg som passerade Arlanda C, Märsta och Rosersberg var 879 mer än fem minuter sena – motsvarande 9 procent.
Notiser Ett kraftigt oväder drog in över Sigtuna kommun under torsdagen och orsakade att träd blåste ned på flera platser. Vinden ställde till problem framför allt längs vägar, i parker och i kommunens elljusspår.
Blåljus På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.