Två personer hamnade i bråk på ett flygplan under natten: - En anmälan och motanmälan upprättades, säger Ander Bryngelsson, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.
Polis larmades till en gate vid 1-tiden i natt efter att två personer hamnat i bråk på ett plan som anlänt till Arlanda. Det var någon form av bråk kring handbagage ombord. En av personerna slog den andre med knytnäven varpå den andre svarade med att knuffa. Polis tog med båda till förhör och anmälan respektive motanmälan om misshandel upprättades enligt Polisen ledningscentral.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.